200 Yıllık Paris Kanalının Boşaltılmasından Sonra, Suyun Ortaya Çıkardıklarına Şok Oldular

Yayinlanma tarihi 06/07/2021
Reklam

Kanalı temizlemeden 2 asırdan fazla bir süre sonra, Paris belediye meclisi Saint-Martin kanalını tahliye etmeye ve iyice temizlemeye karar verdi. Kimsenin beklemediği şey, oradan emekli olduklarında suların neleri ortaya çıkaracağıydı. Kanalın uzunluğunu dolduran insan kalabalığı, ortaya çıkarılan şeye şok içinde bakıyorlardı. Aklı başında hiç kimse böyle bir şeyin 200 yıldan fazla bir süredir kanalın suları altında kalacağını düşünmezdi. İnsanların yüzlerinde bu görüntünün yarattığı şaşkınlık, belirsizlik ve şaşkınlık ifadesini görebiliyordunuz, ama kanalın sularının altında ne vardı?

After Draining A 200 Year Old Parisian Canal, They Were Shocked By What The Water Revealed

200 Yıllık Paris Kanalının Boşaltılmasından Sonra, Suyun Ortaya Çıkardıklarına Şok Oldular

Temizleme süresi

Paris’te, merkezi bölgesinden geçen Seine nehrinin yanı sıra, onun birkaç kolu da vardır. Zaman zaman bu kanalların temizlenmesi gerekiyor çünkü içlerinde çok fazla kir ve çöp birikiyor, ancak Saint-Martin kanalı neredeyse 2 asırdır tamamlanmamıştı. Sular çok bulutlu göründüğü ve dayanılmaz bir koku yaydığı için bunu yapmanın zamanı gelmişti. Ayrıca bu kanalın kıyıları Parisliler için bir piknik yeridir ve burayı bahara uygun hale getirmek zorunda kalmışlardır.

It Was Time To Drain It

Temizleme süresi

Harika bir su kaynağı

Saint-Martin kanalı Napoleon Bonaparte tarafından yapılmış ve inşaatı 1825’te başlayarak tamamlanmıştır. O zamanlar şehre içme suyu temini çok kısıtlıydı ve Napolyon, Ourcq nehrinden bu kanalı inşa ederek durumu düzeltmeye karar verdi. . Çalışma 23 yıldan az sürmedi ve 4,55 kilometrelik bir uzantıya sahip. İçme suyu sağlamanın yanı sıra Paris’teki çamaşırcıların işlerini de hızlandırdı.

An Important Source Of Water

Harika bir su kaynağı

Şehir için yeni bir dürtü

Kanal, Paris vatandaşlarına temiz ve içilebilir su sağlamanın yanı sıra, her şeyin daha temiz ve sağlıklı olması nedeniyle hastalıkların azalmasına ek olarak, temiz bulmak için kilometrelerce seyahat etmek zorunda kalmadıkları için çamaşırcı kadınların işlerinde olumlu bir büyüme öngörüyordu. Yıkanacak giysilerle dolu su. Ayrıca, geniş ve derin bir kanal olması, gemi ile eşya taşımasını elverişli hale getirmiştir.

A Lot More To It Than That

Şehir için yeni bir dürtü

Daha fazla kanal oluşturuldu

Kanalın sunduğu başarı ve sonsuz olanaklar göz önüne alındığında, yetkililer Paris şehri genelinde bir plan hazırladılar ve iki kanal daha tasarlayıp inşa ettiler. Saint-Denis kanalı ve l’Ourcq kanalı. İkincisi 3.4 metreden daha derin ve 108 kilometre uzunluğundadır. Gezilebilir bir kanaldır ve Parislilerin eğlencesi için kenarlarında geniş gezinti yerleri vardır.

Its Fascinating History

Daha fazla kanal oluşturuldu

Çok fazla geçmişi olan bir kanal

Saint-Martin kanalı tüm Parisliler tarafından iyi bilinir. İlkbahar veya yaz aylarında dışarıda bir gün geçirmek için masaları olan yeşil ve piknik alanları vardır ve herkes orada yürümeyi sever. 200 yıldan daha eskidir ve Puerta de L’Arsenal’den Place de la Bastille’e kadar uzanır. Bu kanal, Fransa’da, 1789 ve 1799 arasındaki Fransız Devrimi sırasında Bastille’in Fırtınası gibi birçok önemli olay gördü.

During The French Revolution

Çok fazla geçmişi olan bir kanal

Kanal Bugün

Bugün kanal, Paris toplumu ve turistler için de çok popüler bir buluşma noktasıdır. Açık havada yürüyüş yapmak, piknik yapmak veya sadece bir şeyler içerken arkadaşlarla güzel bir terasın keyfini çıkarmak için bir yerdir. Yürüyüş ve barlara ek olarak, kanalda birçok köprü ve fotoğraf çekmek için çok güzel yerler var ve bu da ziyaret eden yabancıları cezbediyor.

What The Canals Are Like Now

Kanal Bugün

Paris, Işığın Şehri

İki asırdan fazla bir süredir temizlenmeden, kanalın dibinde ne gibi şeyler olabileceğini hayal edebilirsiniz, ancak boşaltılırken keşfedilen şey, kimsenin bu kadar alçak bir şey bulmasını beklemediği için herkesin ağzını açık bıraktı. Geçmişte kanal her 15 yılda bir temizlenirdi ancak bu, görünürde bir neden olmaksızın durduruldu. Şimdi, belediye meclisi kanallarının bu şekilde olamayacağına karar verdi.

All The Weird Things At The Bottom

Paris, Işığın Şehri

Kanalı temizleme zamanı gelmişti

Saint-Martin kanalının suları kirli, bulutlu ve kötü kokuyordu. Güzel ya da görkemli Paris kentine uygun bir şey değildi ve belediye binası bu görüntüyü turistlere ya da Parislilere veremezdi. Bu yüzden kanalı hemen temizlemeyi kabul ettiler. Kanalın boşaltılması ve temizlenmesi yaklaşık 9 milyon avroya mal oldu, ancak bunu yapmak kesinlikle gerekliydi. Ancak sular çekilip kanalın dibini gördüklerinde ne bulacaklarını kimse tahmin edemezdi.

The Draining Procedure

Kanalı temizleme zamanı gelmişti

Gizli Bir Hazine

2001 yılı, kanalın iki yüzyılı aşkın süredir ilk kez kimsenin ilgilenmeden boşaltıldığı ve temizlendiği yıl oldu. İşçiler tüm suyu boşaltmaya başladılar ve yavaş yavaş meraklılar izlemek için kanalın kenarında kaldılar. Orada göreceklerini beklemeseler de herkes dibi görmek istedi. Sadece birkaç santim su kaldığında, hazineler görülmeye başlandı ve giderek daha fazla insan izlemek için toplandı.

Waste From The First World War

Gizli Bir Hazine

Birinci Dünya Savaşı’nın Nesneleri

Tüm kanalı temizlemek ve boşaltmak zorlu bir işti, en az 3 milyon santimetreküp suyu boşaltmak zorunda kaldılar, ancak nihayet boşaldığında, herkesin arka planda gördüğü şey tüm beklentileri aştı. Kanalın dibinde mermiler, bomba kalıntıları, silahlar, arabalar ve hatta zamanın altın paraları gibi Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma nesneler vardı. Bu paha biçilmez bir hazineydi.

How Much It Cost Them

Birinci Dünya Savaşı’nın Nesneleri

Herkes Bakmaya Geldi

Hepsi çok gerçeküstü ve film gibiydi, Saint-Martin kanalının boş olduğunu görmek, orada bulunanların hiçbirinin hayatlarında yaşamadığı bir şeydi ve tüm suyu çıkardıktan sonra kıyamet görüntüsü gibi görünüyordu. Siyah arka plan, su bitkileri, yosunlar, balıklar, böcekler ve hepsinden öte, suya gömülmüş çok sayıda savaş nesnesi ve kanalın bir Dantesk sahnesi gibi görünmesini sağlayan yosun ve küfle doluydu.

People Gathered To Look

Herkes Bakmaya Geldi

Benzersiz Bir An

Saint-Martin kanalını susuz görmek her gün görülebilecek bir şey değildi. Kanalın dibini, zemini, içinde barındırdığı hazineleri, toprağı, canlı hayvanları görmek, Parislilerin yüzlerce yıldır görmediği ve herkesin yakından bakmak istediği bir şeydi. Birçoğu tam olarak ne olduğunu bilmiyordu ve birbirlerine kanalın neden boşaltıldığını bilip bilmediklerini sordular.

A Surreal Moment

Benzersiz Bir An

Canlılar

Kanal suyunda farklı balık türleri olduğunu ve kanalı tamamen boşaltırlarsa zamanında yetişemeyeceklerini ve hiçbirini kurtarmak için boğulacaklarını herkes çok iyi biliyordu, bu yüzden işçiler bir plan yaptılar ve öyle oldu. Tüm balıkların hayatta kalabilmesi için yaklaşık 50 santimetre su bırakmak, onları yakalamak, etiketlemek ve temizlik işlerini yaparken kanaldan daha iyi yaşayabilecekleri bir yere taşımak.

The Living Things In The Water

Canlılar

İnsan Çöpü

Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma hazineler, balıklar ve silahlar dışında, Saint-Martin kanalının dibinde daha çok şey vardı, bisiklet gibi insanların bilerek oraya attıkları şeyler. 2007 yılında, Paris şehri sokakları toplu kiralık 14.500 bisikletle doldurdu ve bunların çoğu ne yazık ki vandalizm sonucunda suyun dibine düştü.

People Threw Garbage Into The Water

İnsan Çöpü

Her Türden Nesne

Ancak Saint-Martin kanalının dibindeki keşifler henüz bitmemişti. Farklı bir noktaya her baktığınızda, her türden yeni nesneler gördünüz. Örneğin motosikletler, çöp kutuları ve hatta klozetler vardı. İnsanlar çok kirli ve bazılarının nezaketinin yokluğundan belli olduğu orada görüldü. Elbette kanalın bu temizliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardı.

The Most Bizarre Findings

Her Türden Nesne

Küçük İnsan Nezaketi

Kanalın dibinde kaç tane halka açık kiralık bisiklet olduğu kesinlikle inanılmazdı. İnsanlar onları bir park yerine iade etmek yerine, çevreye, şehirlerine ya da artık o bisikletlerin tadını çıkaramayacak olan diğer vatandaşlara hiç saygı duymadan acımasızca suya attılar. İnsanlar bazen sırf eğlenmek ya da bunun saçma olduğunu göstermek için anlaşılmaz şeyler yaparlar.

How They Must Have Gotten There

Küçük İnsan Nezaketi

Farkındalığı Artırma

Paris belediye meclisi, Saint-Martin kanalının dibine atılan ve biriken tüm çöpleri gördükten sonra, çöpleri atılmaması gereken yerlere atmamanın önemi konusunda insanları bilinçlendirmek için bir reklam kampanyası başlattı. Kanalın dibinin en kirli ve en çöp dolu bölgelerinden birinde fotoğrafını çekip şehrin her yerine ibaresiyle koymuşlar. “Burası senin için Paris.”

Paris Is Filthy

Farkındalığı Artırma

Ama Bisikletler Bile

Saint-Martin kanalının dibinin bisikletlerle dolu olması şaşırtıcı ve garip bir şeydi, sanki insanlar bisikleti kullandıktan sonra suyun dibine atmak gibi bir gece ritüeli varmış gibiydi ama bu sadece o değildi. Orada, yüzlerce motosiklet vardı. Cevap muhtemelen düşündüğümüzden daha kolay, çalıntı motosikletlerdi ve kimse onları bulamamak için arka planda kaldılar.

Even Weirder Than The Bikes

Ama Bisikletler Bile

Çok Fazla Çöp

Tüm kanalı boşaltmak, tüm suyu çıkarmak ve sahip olduğu kilometrelerce alanı temizlemek için yapılan yoğun çalışmaya ek olarak, operatörler, oradan çıkarmak zorunda oldukları muazzam miktarda çöp buldular. Tabii ki altta çöp bulmayı umuyorlardı, ancak bu daha çok büyük bir su altı depolama alanıydı ve vinçlere ve kamyonlara ihtiyaç duyacakları için temizlik işi onlar için çok daha zor hale getirecekti.

So Much Trash

Çok Fazla Çöp

İnsanlar Hikayeleri Hayal Ettiler

Saint-Martin kanalının dibindeki bir başka ilginç şey de bir ofis koltuğundan başka bir şey değildi. Çitlerden seyredenlerin kanalın dibinde gördüklerini anlatması ve kendi aralarında o cismin nasıl olup da buraya kadar geldiğini merak etmeye başlamaları komikti. Bazıları, nesnenin varsayılan tarihi ve suyun dibindeki sonu hakkında hayali hikayelerle yanıt verdi.

Random Office Chair

İnsanlar Hikayeleri Hayal Ettiler

Bir Bavul Da Vardı

Kanalın sularını boşaltırken buldukları gerçeküstü nesnelerden bir diğeri ise büyük bir seyahat bavuluydu. Dolu mu boş mu bilmiyorlardı ama ağırlığından dolu gibi görünüyordu. İşçiler de içeride ne olduğunu merak ettiler ve suların derinliklerine atılmış büyük hazineler bulacaklarını zannederek kapıyı açtılar ama buldukları sadece ıslak ve küflü Paris’in hatıra tişörtlerinden oluşan bir yığındı.

There Was A Suitcase

Bir Bavul Da Vardı

Arka Planda Daha Birçok Sürpriz Var

Meraklı nesnelerin Saint-Martin kanalının dibinden çıkmayı asla bırakmayacakları görülüyordu. Birinci Dünya Savaşı’nın hazineleri, bisikletler, motosikletler, balıklar, ofis koltuğu ve çöp konteynırları veya banyo parçalarının yanı sıra trafik konileri, çitler, cam şişe ve teneke kutular, her türlü çantalar vardı. Enkazlar, elektrikli ev aletleri vb. İnsan yapımı kir ne kadar ileri gidebilir?

A Traffic Cone

Arka Planda Daha Birçok Sürpriz Var

Gerçek Bir Utanç

Çöp bizi yiyor, atıklarımızı sürdürülebilir bir şekilde bırakabileceğimiz daha az yer var ve geri dönüştürebileceğimizden veya yok edebileceğimizden daha fazla çöp üretiyoruz. Alışkanlıklarımızı değiştirmez ve daha sürdürülebilir bir şekilde tüketmeye çalışmazsak, tüm gezegen Saint-Martin kanalı gibi büyük bir gübre yığınına dönüşecek. Orada bulunanların çoğu, dışarı baktıklarında ve tüm o yıkıcı manzarayı gördüklerinde ellerini başlarına koydular.

A True Shopping Destination

Gerçek Bir Utanç

Zorlu Bir Görev

Tüm Saint-Martin kanalının tamamen temizlenmesi aylarca sürdü, çünkü çıkarılması gereken çok fazla çöp vardı, ancak operatörler yavaş yavaş kanala bozulmamış bir görünüm vermeyi başardı ve bittiğinde, gurur ve memnuniyet sonsuzdu… Sonunda kanal temizdi ve su akışını yeniden sağlayabildiler, böylece Paris şehri her zaman olduğu gibi, ancak berrak ve temiz suları ve dibiyle tadını çıkarabildi.

Save The Fish

Zorlu Bir Görev

Reklam