İşte Tüm Zamanların En Zengin Söz Yazarları!

Yayinlanma tarihi 04/27/2021
Reklam

Şarkıcılar, söz yazarları ve şarkıcılar her zaman aynı kişi olmasa da ünlü söz yazarları olabilirler. Joni Mitchell’den Carole King’e, bu listede göreceğiniz isimler hem yazılı hem de sözlü olarak sanatlarıyla ünlü olan popüler kültür favorileridir. Söylemeye gerek yok, ceplerini hemen hemen her şeyle dolduruyorlar.

İşte Tüm Zamanların En Zengin Söz Yazarları

Neil Diamond – 175 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Sung Blue, Cracklin ’Rosie
Neil Diamond, 2011 ve 1984’te Rock and Roll Hall of Fame ve Songwriters Hall of Fame’e dahil edildi ve en iyi on single’a sahipti. Dünya çapında yüzden fazla albüm sattı ve en iyi 10 listeye ulaşan otuz sekiz single’ı var. Will Ferrell tarafından SNL’de parodisi yapıldı ve parodiden o kadar çok keyif aldı ki, komedyenin Mayıs 2002’deki son gösterisinde Ferrell ile birlikte rol aldı. Bir mizah anlayışı olduğunu söyleyebiliriz.

Neil Diamond

Johnny Cash – $60 milyon dolar

En Hit Şarkıları: I Walk the Line, Folsom Prison Blues
Johnny Cash, Country Music Hall of Fame’in yanı sıra Rock & Roll Hall of Fame ve Gospel Music Hall of Fame’e dahil edildi. Dünya çapında 90 milyondan fazla albüm satmıştır ve en ünlü şarkıcılardan biridir. Her konserden önce, genellikle rock konserlerinde olduğu gibi bir filme dönüştürmek yerine, “Merhaba, ben Johnny Cash” diyerek kendini tanıtıyordu. 20th Century Fox, hayatıyla ilgili filmi dağıttı: Walk the Line

Johnny Cash

JJoni Mitchell – $50 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Woodstock, Big Yellow Taxi
Joni Mitchell gitarist, piyanist ve şairdir. Müziğine folk, pop, caz ve rock unsurlarını karıştırarak sokaklarda ve küçük barlarda şarkı söyleyerek başladı. Aynı zamanda Baby Boomers döneminde bir aktivist idi! “Big Yellow Taxi”, “Woodstock” ve Both Sides, onun en büyük hitleri. Aynı zamanda bir bukalemundu, aslında birkaç kez görünüşünü ve sesini değiştirerek bir pop ve elektronik etki haline geldi.

Joni Mitchell

Jerry Garcia – $40 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Truckin ’, Sugaree
Jerry Garcia, Grateful Dead’in baş söz yazarı Rolling Stone’un “En iyi 100 Gitarist” listesinde 13. sırada yer aldı ve en çok psychedelic rock tarzıyla tanındı. En büyük hiti Amerikan güzellik albümündeki “Tuckin”. Doğaçlaması ve anti-stres olarak gördüğü gitar sololarıyla tanınıyordu!

Jerry Garcia

Paul Simon – $75 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Bridge Over Troubled Water
Paul Simon ikilinin neredeyse tüm şarkılarını yazdı: “Mrs. Robinson ”,“ Sound of Silence ”ve en popüler hitleri“ Bridge Over Troubled Water ”. İkili 1970’te ayrıldı ve Güney Afrika’dan etkilenen Simon, 14 milyon kopya satan Graceland’i çıkardı ve en büyük solo başarısı olarak kalacaktı. Broadway için müzikaller de yazdı; özellikle şair Derek Walcott’la birlikte The Capeman.

Paul Simon

James Taylor – $60 milyon dolar

En Hit Şarkılar: Paint It Black, Night Owl
James Taylor, dünya çapında satılan 100 milyon albümüyle tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biridir. Beş Grammy aldı ve 2000 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e girdi. “Fire and Rain” albümü ve Carole King’in “You’ve Got a Friend” albümüyle ün kazandı. “How Sweet It Is”, “Handy Man” ve “Sweet Baby James” de kendi coverladığı şarkılardır. Before This World, 2015’te Amerika Birleşik Devletleri’nde bir numara olan ilk albümüdür.

James Taylor

Carole King – $70 milyon dolar

En Hit Şarkıları: It’s Too Late, Nightingale, Jazzman
Carole King Amerika’da 118 Billboard Hot 100 hit ve İngiltere’de altmış bir hit yazdı! Writer and Tapestry albümü onu ünlü yaptı. Goblen Amerika’da neredeyse dört ay boyunca listelerde kaldı ve bu altı yıl sonra tekrarlandı. 1950-2000 yılları arasında en popüler ve kazançlı kadın söz yazarlarından biriydi ve sonunda 2012’de Hollywood yıldızını aldı.

Carole King

Stevie Wonder – $110 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Superstition
Stevland veya Stevie Wonder, yüz milyonun üzerinde plak sattı ve yirmi beş Grammy ve bir Oscar kazandı. Şarkı söyleme ve yazma konusundaki hünerinin yanı sıra mızıka ve davul gibi birçok enstrüman da çaldı. Fame’s Rock & Roll Hall’a ve Songwriters Hall’a dahil edildi ve Tamia ile 11 yıllık bir Motown etiketi imzaladı. Bugün tüm zamanların en popüler sanatçılarından biri olmaya devam ediyor.

Stevie Wonder

Billy Joel – $180 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Piano Man, Movin’ Out (Anthony’s Song)
Billy Joel 1970’lerden beri sahnede ve dünya çapında 150 milyondan fazla kayıt sattı, dahası, Greatest Hits koleksiyonu en başarılı albümlerden biri olmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olan Bronx’ta doğdu, liseyi müzik için bıraktı ve 1972’de Columbia Records ile sözleşme imzaladı. Beş Grammy kazandı ve 23 kez aday gösterildi!

Billy Joel

Burt Bacharach – $160 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Arthur’s Theme, Close to You
1928’de Missouri’de doğan Burt Bacharach, 1980’lerde beste yapmaya başladı.Yazar Hal David ile bir araya gelerek 1.000’den fazla şarkıcının kaydettiği şarkılar yarattı. Şarkıcı Dionne Warwick ile yaptığı çalışmaların yanı sıra caz akorları ve armoni konusundaki ilerlemesiyle tanınır. Ayrıca daha küçük orkestralarla iş birliği yaparak her bir üyesine benzersiz enstrümanlar atadı. Söz yazarı, muhtemelen yirminci yüzyılın en etkili olanlarından biridir.

Burt Bacharach

Randy Newman – 50 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Just One Smile, I’ve Been Wrong Before
Randy Newman, üretken kompozisyonları ve düzenlemelerinin yanı sıra kendine özgü sesi ve film müzikleri ile tanınır. Cold Turkey, Meet the Parents, Seabiscuit ve Toy Story, Monsters, Inc. ve Cars gibi dokuz Pixar filmi için besteledi. Yirmi Oscar kazandı ve en çok aday gösterilenlerden biri.

Randy Newman

Dolly Parton – 500 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Jolene, I Will Always Love You, 9 to 5
Dolly Parton, yazdığı yazı sorulduğunda yazmaya henüz yedi yaşındayken başladığını söylüyor. Her gün bir şeyler yazmaya çalıştı, “ister şiir, ister konsept, ister albüm, ister küçük bir ikram olsun”. Çocukluğunda Appalachians’ta derin bir dinsel gelenekle etkilenmiştir. Dolly Parton, Whitney Houston’dan “I Will Always Love You” da dahil olmak üzere 3.000’den fazla şarkı yazdı! 35 BMI ödülü kazandı.

Dolly Parton

Tom Petty – 95 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Here Comes My Girl, Refugee, Don’t Do Me Like That
Tom Petty ve Heartbreakers eğitimi bir oyun değiştiriciydi. 1970’lerde Petty grubu kurdu ve ikinci albümleri Top40’a ulaştı. Üçüncü albümleri daha da başarılıydı, iki milyon kopya sattı ve single çıkardı. Tom Petty, o zamanlar 10 yaşındaki Elvis Presley ile tanıştığı zaman rock and roll ile ilgilenmeye başladı. Ayrıca punk rock’ın kendi versiyonu olan Rolling Stones’tan da etkilendi. Başarısız bir şekilde Mudcrutch grubunu kurdu.

Tom Petty

Loretta Lynn – 65 milyon dolar

En Hit Şarkıları: You Ain’t Woman Enough, Coal Miner’s Daughter
Loretta Lynn “You Ain’t Woman Enough Don’t Come Home A’Drinkin”, “Fist City”, “One’s on the Way”, vb. gibi hitlerle tanınır. Ayrıca country müzik tarihinin en popüler ve etkili ülke yıldızlarından biridir. Kırk beş milyonun üzerinde albüm sattı ve 87 yaşında hala turnelerde. Konuyla ilgili en büyük başarısının ardından Coal Miner’s Daughter adlı bir biyografik film var.

Loretta Lynn

Lou Reed – 15 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Think It Over, Heavenly Arms
Velvet Underground ticari başarıya ulaşmadı, ancak şimdi zamanın en etkili yeraltı alternatif rock gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Lou Reed baş şarkıcı ve söz yazarıydı. 1970 yılında Velvet Underground’dan ayrıldı ve az çok beğeni toplayan yirmi solo albüm yayınladı.

Lou Reed

Kris Kristofferson – 160 milyon dolar

En Hit Şarkıları: I and Bobby McGee, Sundy Mornin ‘Comin’ Down
Kris Kristofferson diğer şarkıcılar için bir yazardı ve parçalarını sık sık popüler söz yazarı Shel Silverstein ile birleştirdi. Yasadışı ülke işbirlikleri ve Waylon Jennings, Johnny Cash ve Willie Nelson ile The Highwaymen grubu ile tanındı.Aktör, Heaven’s Gate, Blade, Alice Doesn’T Live Anymore ve A Star is Born gibi filmlerde rol aldı ve bir A Star’s Born’un başarısı için Altın Küre kazandı. Maui, Hawaii’de yaşıyor.

Kris Kristofferson

Paul McCartney – 1,2 milyar dolar

En Hit Şarkıları: Yesterday
Paul McCartney The Beatles’ın kurucu ortağı ve burada John Lennon’u şöhret açısından geride bırakabilecek tek isim. Fame’s Rock & Roll Hall’a iki kez, bir kez Beatles’daki kariyeri ve bir kez de solo kariyeri için alındı ve on sekiz Grammy aldı. 1997’de müzik hizmetleri için şövalye ilan edildi ve böylece milyarder oldu.

Paul McCartney

Van Morrison – 90 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Gloria, Brown Eyed Girl
Van Morrison, İrlanda’da çeşitli gösteri grupları için performans sergiledi ve Kuzey İrlanda’dan bir R&B grubu olan Them ile popülerliğe yükseldi. Baş şarkıcıydı ve onlarla türü tanımlayacak olan “Gloria” şarkısını kaydetti. İlk albümü Astral Weeks hemen başarıya ulaşmadı ancak ikinci albümü Moondance büyük bir sansasyon yarattı. 90’ların sonunda popüler single’ı “Brown-Eyed Girl” ü çıkardı. Kendisi hala tur düzenliyor.

Van Morrison

Bob Dylan – 200 milyon dolar

En Hit Şarkıları: The Times, They Are A’Changin ‘, Blowin In The Wind
Bob Dylan “The Times They Are A’Changin” ve “Blowin’ In the Wind” medeni haklar marşlarını yazdı ve kendi adını taşıyan albümünü 1960’larda başladı, ardından büyük bir başarı izledi. En popüler kültür (ve karşı kültür) müzisyenlerinden biridir ve o zamanlar tartışmalı bir karar olan rock müziğinde elektrikle güçlendirilmiş enstrümanları ilk kullananlardan biridir. 100 milyondan fazla albüm sattı ve 2012 ve 2016’da Başkanlık Özgürlük Madalyası ve Nobel Ödülü’nü aldı.

Bob Dylan

Brian Wilson – 75 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Good Vibrations, I Get Around, God Only Knows, Barbara Ann Brian Wilson, bazıları ona dahi diyor
20. yüzyılın en yaratıcı şarkı yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Kardeşleri ve kuzeniyle Beach Boys’u kurdu, 1962’de Capitol Hill’e imza attı, grup için yirmi dörtten fazla ilk 40 hit yazdı. Hala ara sıra turneye çıkıyor ve hala indie pop ve punk rock’ın vaftiz babası olarak kabul ediliyor.

Brian Wilson

John Fogerty – 70 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Proud Mary, Bad Moon Rising, Fortunate Son
John Fogerty, ilk olarak kardeşi Tom, Doug Clifford ve Stu Cook ile birlikte kurduğu bir grup olan Creedence Clearwater Revival’in bir üyesi olarak tanındı ve baş gitaristi ve bestecisi. Grup 1972’de dağıldı ve harika bir solo kariyere başladı. Rolling Stone, onu tüm zamanların en iyi 100 gitaristi ve en iyi şarkıcısı arasında 40. ve 72. sıralara yerleştirdi. Tina Turner’ın ikonik bir bop şarkısı olarak kapladığı “Proud Mary” de dahil olmak üzere birçok hit yazdı.

John Fogerty

Willie Nelson – 25 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Family Bible, On the Road Again
Söz yazarı, şarkıcı ve aktör Willie Nelson, otuz filmde rol aldı, çok sayıda kitap yazdı ve esrarın yasallaştırılması ve biyoyakıt kullanımı için bir aktivist olarak çalıştı. Gelirleri ödenmemiş vergi borcunu ödemek için IRS’ye giden bir çift albüm olan The IRS Tapes’ı yayınlamasıyla tanınır. Shotgun Willie ve 1970’lerin ikonik figürü olan Red Headed Stranger ve Stardust albümleriyle ün kazandı.

Willie Nelson

Elton John – 500 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Rocket Man, Crocodile Rock
Elton John beş Grammy ve birkaç başka ödül kazandı ve onu yalnızca Beatles ve Madonna’nın gerisinde kritik bir başarıya yerleştirdi. Daha sonra Prenses Diana’yı onurlandırmak için yazdığı “Candle in the Wind” adlı şarkısı trajik ölümü İngiltere ve ABD tarihinin en çok satan single’ı olmaya devam ediyor. Rock efsanesi bugüne kadar üç yüz milyonun üzerinde albüm sattı ve ilk 40’a giren elli sekiz Billboard single’ı buldu. Kendisi aynı zamanda önemli bir LGBTQ aktivistidir.

Elton John

David Bowie – 100 milyon dolar

En Hit Şarkıları: Changes, Space Oddity, Modern Love

Güney Londra’da doğan David Bowie, çok küçükken sanat ve müzik okumaya başladı. Müzik kariyerine 1983’te Space Oddity’nin piyasaya sürülmesiyle başladı ve o zamandan beri dünya çapında 140 milyondan fazla albüm sattı ve birçok hit şarkısı için on Platin kazandı. Ziggy Stardust, çift cinsiyetli ve cesur bir pop efsanesi olan ikinci kişiliğidir. Altmış iki yaşında ani ölümünden önce model Iman ile evlendi.

David Bowie

Reklam